Yag - Kapsulotomia: 290zł

Kapsulotomia czyli przecięcie tylnej torby soczewki w zaćmie wtórnej. Jednym z powikłań po prawidłowo przeprowadzonej operacji zaćmy jest zmętnienie torby tylnej soczewki, co powoduje spadek ostrości wzroku. Leczenie polega na wytworzeniu w centrum torebki soczewki otworu. Zabieg wykonuje się kilka miesięcy po operacji zaćmy. Przed zabiegiem trzeba wypełnić dokumentację medyczną i podpisać zgodę na zabieg laserowy. Podczas całego zabiegu należy siedzieć nieruchomo i patrzeć na wskazany punkt. Nie wolno poruszać głową i okiem. Poruszanie się może spowodować nieodwracalne uszkodzenie tkanek oka. Czoło i broda muszą być dosunięte do aparatu. Przed okiem widoczne są błyski światła. Kapsulotomia trwa kilka minut. Bezpośrednio po zabiegu widzenie może być niewyraźne, wywołane olśnieniem. Po zabiegu laserowym konieczne jest zakraplanie oka oraz kontrola ciśnienia wewnątrzgałkowego ok. 30 min i na drugi dzień po zabiegu.

Irydotomia laserowa: 280zł

Irydotomia laserowa – jej celem jest wytworzenie otworu w obwodowej części tęczówki co umożliwia przepływ cieczy wodnistej z tylnej do przedniej komory oka. Przed zabiegiem podaje się krople obniżające ciśnienie wewnątrzgałkowe i krople zwężające źrenicę – pilokarpinę. Oko zostaje znieczulone przy pomocy kropli, następnie zakłada się specjalną soczewkę kontaktową. Niektóre impakty mogą być bolesne. Irydotomię laserową stosuje się między innymi w przypadkach jaskry zamykającego się kąta bądź też w oczach po ataku jaskry oraz jako irydotomię profilaktyczną w oku towarzyszącym. Po zabiegu podaje się do  worka spojówkowego krople steroidowe oraz kontroluje się ciśnienie wewnątrzgałkowe.

SLT - Selektywna Trabekuloplastyka Laserowa: 280zł

Laser SLT (selektywna trabekuloplastyka laserowa) to bezpieczny i nieinwazyjny zabieg terapeutyczny, stosowany w leczeniu jaskry. W ostatnich latach, co znalazło odzwierciedlenie w wytycznych leczenia jaskry, opracowanych w przez Europejskie Towarzystwo Jaskrowe (European Glaucoma Society), laseroterapia staje się metodą pierwszego wyboru w terapii wielu postaci tej choroby.  Główne wskazania do zabiegu SLT to jaskra otwartego kąta i nadciśnienie oczne. Selektywna trabekuloplastyka laserowa to bezbolesny zabieg, oczyszczający drogi odpływu cieczy wodnistej wewnątrz oka (siateczka beleczkowania), wykonywany za pomocą II-harmonicznej fali lasera Nd:YAG Lumenis Selecta Duet.

Laser SLT może być zastosowany u pacjentów z:
  1. jaską pierwotną otwartego kąta,
  2. jaskrą młodzieńczą
  3. jaskrą wtórną otwartego konta
  4. nadciśnieniem ocznym
  5. jaskrą bardzo zaawansowaną ze zwiększonym ryzykiem zabiegu chirurgicznego oraz
  6. u kobiet w ciąży i karmiących, gdy leki na jaskrę są przeciwwskazane
  7. u pacjentów nie mogących z różnych powodów (nietolerancja, alergie, brak współpracy) przyjmować kropli do oczu.

Badanie HRT: 80zł

Badanie HRT jest nowoczesną, obiektywną metodą diagnozowania jaskry. Umożliwia ono wykrywanie wczesnych zmian jaskrowych, jeszcze przed pojawieniem się ich w polu widzenia. Aparat, wykorzystując skaningową, laserową tomografię siatkówki pozwala na uzyskanie obiektywnej oceny tarczy nerwu wzrokowego (tj. miejsca skupienia wszystkich włókien nerwowych z całego obszaru siatkówki).Pomaga to w rejestrowaniu jaskrowych zmian tarczy nerwu wzrokowego oraz w śledzeniu ich progresji. W wyniku badania HRT uzyskujemy barwny, trójwymiarowy obraz tarczy nerwu wzrokowego, co ułatwia lekarzowi okuliście interpretację stwierdzonych zmian.

Zalety HRT
  • Badanie szybkie i nieinwazyjne o wysokiej precyzji i rozdzielczości pomiarów
  • Umożliwiające wykrywania nawet bardzo małych zmian w obrazie tarczy (do setnych części milimetra dzięki zastosowaniu unikalnej technologii stabilizacji obrazu)
  • Ułatwiające i uzasadniające podjęcie decyzji co do rozpoczęcia, zmiany lub nawet powstrzymania sie od nieobojętnego, przewlekłego leczenia przeciwjaskrowego.

Badanie OCT / SOCT: 150zł

OCT lub SOCT (optyczna konherentna tomografia) to badanie, które wprowadziło nowe możliwości diagnostyczne wielu schorzeń siatkówki. Jest bardzo pomocne w rozpoznawaniu i ocenianiu stopnia zaawansowania chorób tzw. plamki żółtej odpowiedzialnej za ostre widzenie centralne. Badanie OCT wykorzystuje się również w celu oceny tarczy nerwu wzrokowego i okołotarczowych włókien nerwowych, co jest wykorzystywane w diagnostyce jaskry. Może służyć także do oceny struktur przedniego odcinka oka. Posiadamy aparat SOCT Copernicus HR o najwyższej rozdzielczości osiowej 3um, co wyróżnia go spośród innych aparatów i pozwala na uzyskanie obrazów o bardzo wysokiej jakości.

Zalety OCT HR
  • Duża szybkość skanowania skraca czas pozyskiwania danych i podnosi komfort badania dla pacjenta
  • Dobrze widoczna struktura siatkówki pozwala na wykrycie nawet niewielkich zmian
  • Analiza postępów choroby na podstawie badań porównawczych

Badanie OCT jest szybkie, nieinwazyjne i bezbolesne. Wykorzystywane podczas badania superluminescentne diody LED są całkowicie bezpieczne i nie powodują żadnych skutków ubocznych. W większości przypadków nie wymaga rozszerzenia źrenic. Czas badania to około 5-10 minut. Pacjent podczas badania siedzi z brodą opartą nieruchomo na specjalnej podpórce. Badanie może być wielokrotnie powtarzane i wykonywane u pacjentów w każdym wieku, może być bezpiecznie przeprowadzane również u kobiet w ciąży. Podczas analizy badania SOCT lekarz okulista ocenia grubość siatkówki, prawidłowość budowy jej poszczególnych warstw, można również ocenić grubość włókien nerwowych w pobliżu tarczy nerwu wzrokowego oraz budowę tarczy nerwu II.

Główne wskaźniki do wykonania SOCT
  • zwyrodnienie plamki związane z wiekiem AMD
  • jaskra
  • makulopatia cukrzycowa
  • obrzęk plamki
  • otwór w plamce
  • zmiany nowotworowe
  • centralna retinopatia surowicza
  • błona nasiatkówkowa
  • trakcje szklistkowo-siatkówkowe
  • znamiona barwnikowe
  • kwalifikacja do podania anty-VEGF (Avastin, Lucentis) i monitorowanie skuteczności leczenia

Angiografia Fluoresceinowa: 200zł

Od 1999 roku w naszym ośrodku wykonujemy angiografię fluoresceinową oraz indocyjaninową. Zespół wykonujący badania jest wysoko wykwalifikowaną kadrą lekarzy, pielęgniarek oraz techników dla których diagnostyka jest nie tylko pracą ale również pasją. Angiografia fluoresceinowa (AF) jest badaniem obrazowym siatkówki oraz tęczówki oka z wykorzystaniem Fluoresceiny 10%.

Zalety angiografii fluoresceinowej
  • wysoka rozdzielczość wykonanych zdjęć, duża liczba szczegółów
  • możliwość zobrazowania zmian siatkówki i tęczówki.
Wskazania dla pacjenta przed wykonaniem badania
  • należy zażyć wszystkie dotychczas przyjmowane leki,
  • zjeść lekki posiłek na godzinę przed badaniem,
  • nie pić alkoholu przeddzień i w dniu badania,
  • w związku z gorszym widzeniem po podaniu kropli rozszerzających źrenice wskazane jest, aby pacjent przybył na badanie z osoba towarzyszącą oraz aby nie prowadził samochodu.
Wskazania dla pacjenta po wykonaniu badania
  • nie należy przez ok. 24h spożywać alkoholu,
  • należy pić dużo płynów w celu szybszego wypłukania kontrastu z organizmu,
  • w sytuacji wystąpienia nudności lub wymiotów po podaniu kontrastu należy w tym dniu ograniczać spożycie tłustych i ciężkostrawnych pokarmów.
Główne wskazania do wykonania Angiografii Fluoresceinowej
  • zwyrodnienie plamki żółtej związanej z wiekiem – AMD
  • retinopatia i makulopatia cukrzycowa
  • zamknięcia naczyń żylnych i tętniczych
  • chorioretinopatia surowicza CRS
  • znamiona barwnikowe naczyniówki
  • nowotwory błony naczyniowej
  • błony nasiatkówkowe i podsiatkówkowe
  • druzy siatkówki i tarczy n.II
  • choroby zakaźne np. toksoplazmoza, borelioza
  • choroby genetyczne
  • choroby pasożytnicze
  • barwnikowe zwyrodnienia siatkówki

Badanie pola widzenia: 80zł

Badanie pola widzenia (perymetria) jest metodą, która zmusza do interakcji. Pacjent musi współpracować z lekarzem. Poproszony jest on o umieszczenie głowy na specjalnym miejscu. Jest ono nieruchome. Jedno oko zostaje zasłonięte. Jest on poproszony o to, aby drugim patrzeć tylko w jeden punkt. Całe badanie polega na tym, że wyświetlany zostaje znaczek. Za każdym razem jest on w innym miejscu. Pacjent musi dawać sygnał w momencie, gdy zauważy znaczek. Zazwyczaj sygnał dawany jest poprzez wciśnięcie specjalnego przycisku.

Podczas badania powstaje szczególna mapa pola widzenia. Jest ona tworzona tylko dla jednego oka. Punkty, na które pacjent nie zareagował, nazywane są ubytkami w polu widzenia. Zawsze przed wykonaniem badania pola widzenia, konieczne jest także przeprowadzenie badania ostrości wzroku. Dzięki tej procedurze możliwe będzie dopasowanie intensywności sygnałów świetlnych do jakości widzenia pacjenta. W innym wypadku może on nie zauważyć żadnego z wyświetlanych sygnałów.

Badanie pola widzenia – wyniki

To właśnie stworzona podczas badania pacjenta mapa jest wynikiem badania. Oko u zdrowej osoby posiada najszersze pole widzenia od strony skroni. Wynosi ono od 85 do 100 stopni. Najwęższe pole widzenia jest od góry. To jakieś 45–50 stopni. Dół to około 65–70 stopni. Z kolei oko od strony nosa posiada pole widzenia około 55–60 stopni. Niewiele jest osób, u których wyniki badania są idealne, jak w podanych normach.Każde oko jest inne. Normy są jedynie przedstawieniem wzorowych parametrów.

Kiedy wykonuje się badanie pola widzenia?

Najczęściej w celu diagnostyki jaskry. Bardzo często kierowane są na nie osoby, które zmagają się z chorobami neurologicznymi. Zdarza się, że na badanie pola widzenia trafiają osoby, które chorują na nadciśnienie tętnicze. Mapki, która powstała podczas badania pola widzenia nie będziemy w stanie zinterpretować sami. Musi to zrobić specjalista.

Cena badania nie jest zbyt wysoka, dlatego możemy je wykonać sami. Dodatkowo jego wykonanie zajmuje jedynie około 10–15 minut. Pamiętaj jednak, aby na badanie iść wypoczętym. Ważne jest także zachowanie spokoju. Tylko taka postawa pozwoli na dokładne przeprowadzenie badania. Podczas badania pola widzenia ważna jest współpraca z lekarzem. Jeśli jesteś dalekowidzem, podczas badania możesz mieć założone okulary. Ważne jest, że badanie to powinno się powtarzać. Zazwyczaj robi się to kilka razy. Mówi się, że dopiero drugie badanie daje wynik, który jest najbardziej wiarygodny. Niektórzy mówią, że badanie pola widzenia jest męczące, ponieważ wymaga skupienia.

Injekcje doszklistkowe: 1000zł

Stosowanie Leku AVASTIN jest wskazane w chorobach:
  • EX AMD – wysiękowa postać zwyrodnienia plamki związanego z wiekiem
  • DME – cukrzycowy obrzęk plamki
  • BRVO/CRVO – obrzęk plamki wtórny do zakrzepu naczyń żylnych siatkówki
  • mCNV – neowaskularyzacja naczyniówkowa w przebiegu krótkowzroczności
  • CSR – centralna surowicza retinopatia (poza wskazaniami rejestracyjnymi)
  • PDR – retinopatia cukrzycowa proliferacyjna (poza wskazaniami rejestracyjnymi)
Terapia lekiem AVASTIN

Kwalifikacja do terapii odbywa się na podstawie badania okulistycznego z OCT (optyczna koherentna tomografia) plamki oraz AF (angiografia fluoresceinowa) – w razie potrzeby.

Przed zabiegiem pielęgniarka podaje krople rozszerzające źrenice oraz krople znieczulające, aby zabieg nie był bolesny.

Po zabiegu pacjent może odczuwać dyskomfort w oku: pieczenie, łzawienie, przymglone widzenie. Objawy te ustępują zazwyczaj w ciągu 2-3 dni. Czasem może wystąpić zaczerwienienie oka, które zazwyczaj ustępuje po 1-2 tygodniach. Nie ma potrzeby zaklejania oka opatrunkiem.

Kwalifikacja do terapii odbywa się na podstawie badania okulistycznego z OCT (optyczna koherentna tomografia) plamki oraz AF (angiografia fluoresceinowa) – w razie potrzeby.

Przed zabiegiem pielęgniarka podaje krople rozszerzające źrenice oraz krople znieczulające, aby zabieg nie był bolesny.

Po zabiegu pacjent może odczuwać dyskomfort w oku: pieczenie, łzawienie, przymglone widzenie. Objawy te ustępują zazwyczaj w ciągu 2-3 dni. Czasem może wystąpić zaczerwienienie oka, które zazwyczaj ustępuje po 1-2 tygodniach. Nie ma potrzeby zaklejania oka opatrunkiem.

  • Po zabiegu jest wykonywane badanie ciśnienia śródgałkowego oraz badanie okulistyczne przez lekarza.
  • Zaleca się unikanie ciężkiego wysiłku fizycznego, unikanie silnego wiatru, kurzu, pyłów, saun, basenów – przez tydzień. Nie wolno pocierać ani uciskać oka.
  • Można spacerować, oglądać telewizję, nosić swoje okulary.
  • Około 1-2 miesiące po iniekcji zaleca się wykonanie badania OCT plamki kontrolnego, w celu oceny efektów leczenia oraz wskazań do kolejnej iniekcji.
Podawanie

AVASTIN jest podawany bardzo cienką igłą bezpośrednio do gałki ocznej, czyli doszklistkowo, w dawce 1,25mg bevacizumabu w 50 mikrolitrach roztworu. Odbywa się to w znieczuleniu miejscowym, z zastosowaniem zasad aseptyki, zabieg nie jest bolesny. Początkowo leczenie polega na wykonaniu serii 2-3 zastrzyków co około 4 tygodnie. Kolejne iniekcje wykonuje się z częstotliwością uzależnioną od reakcji pacjenta na lek, gdy utrzymuje się lub nawraca aktywność choroby.

Działania niepożądane i przeciwwskazania

Nawet w przypadku prawidłowo wykonanego zabiegu może dojść do różnych powikłań, jak np. wylew podspojówkowy krwi (wchłania się samoistnie w ciągu 1-2 tygodni), wzrost ciśnienia śródgałkowego, zmiany w ciele szklistym (w tym wylew krwi do komory ciała szklistego), uszkodzenie rogówki, uszkodzenie soczewki, odwarstwienie siatkówki, zapalenie wnętrza gałki ocznej (jałowe, bakteryjne lub grzybicze). Czasem może być wskazane dodatkowe leczenie farmakologiczne lub zabieg operacyjny oka. Wymienione powikłania występują jednak bardzo rzadko.W razie wystąpienia niepokojących objawów (np. narastający ból oka, pogorszenie widzenia, postępujące zaczerwienienie oka, nadwrażliwość na światło), należy natychmiast zgłosić się do okulisty, nie czekając na termin wizyty kontrolnej.AVASTIN może nieznacznie zwiększać ryzyko zatorów i zakrzepów, dlatego nie zaleca się przyjmowania go u osób, które przebyły zawał serca lub udar mózgu w ciągu ostatnich 6 miesięcy. Bezwzględnym przeciwwskazaniem do podania leku jest nadwrażliwość na bevacizum, stan zapalny w obrębie gałki ocznej oraz ciąża.

Poradnia Leczenia Zeza: 200zł

Ćwiczenia ortooptyczne – pełne dziesięć dni ćwiczeń

Skip to content